A teljes magyar kézilabdázás napfényben sütkérezik, köszönhetően a serdülő és junior válogatottunknak. A hazai utánpótlás műhelyek kiválóan szerepeltek, hiszen a veretlenül megszerzett Európa-bajnoki cím, és a mindent elsöprő világbajnoki trófea bezsebelése sokáig közszájon forog még, a női szakág pedig újfent a korábbi fénykorában megszokott népszerűségnek örvend idehaza. Miért van kiemelkedően nagy felelőssége az egyesületi szakmai munkának, és miért fontos, hogy ne engedjük el a fiatalok kezét a felmenő rendszerben? Hogyan gyarapítaná a Haladás is az elismert utánpótlás műhelyek számát? Áttekintő írásunkban ezt boncolgatjuk.
Tévúton jár, ha valaki csak az eredmények hajszolásában látja az utánpótlás jelentőségét, pedig a sikerek kergetésének gyakorlata elég erőteljesen jelen van majdhogynem minden korosztályban. A korai eredménykényszer nem feltétlenül tölti be a szerepét, annál is inkább, mert a legtöbb fiatal ma már élmények, játékosság nélkül hamar feladja, elkedvtelenedik. A versenyeztetés és a gyerekek képzése közötti szakadék gyakran elmélyül, pedig a helyes arányok megtalálása idősebb korosztályoknál később pozitív kicsengéssel visszaköszön. A sportág velejét azonban később maga a verseny adja, így az utánpótlásban dolgozó szakemberek gyakran nehéz válaszút előtt állnak. Döntésüket segítheti, ha a rájuk bízott növendékekkel empatikusak, érvényesítik a feltétlenül elfogadás elvét a gyakorlatban is, valamint kellően kongruensek (hitelesek) a szakmai képzettséget tekintve. A kézilabda sport sikere ugyanis a csapatszellemben tükröződik, ez az, ami a pályán megnyilvánul, és a játék közösségi jellege a legfontosabb egységesítő tényező a legkisebbeknél is. A legnagyobb bajnokok, elismert játékosok többsége is a fiatalkori élményekre, az első utazásokra, a közösen megélt sikerekre, az izgalmas tornákra gondol. Már amikor karrierje elindulása szóba kerül.
Jókor jó helyen. A gyermekek és a szülők kívánsága is így foglalható össze dióhéjban. A magyar utánpótlás kiválóan funkcionál, nevelőedzőink többsége a változó körülmények között is rugalmasan alkalmazkodik a helyzethez, a szakmai műhelyek pedig lavina módjára önti el az ügyesebbnél ügyesebb játékosokkal a porondot. Még akkor is igaz ez, ha a merítési alap gyakran karcsúbb, mint más, a sportággal szintén komolyan foglalkozó országok esetében. Jól példázzák ezt az elmúlt hónapok eseményei is. Serdülő válogatottunk veretlenül, nyolc mérkőzésen végigzakatolva u 16-os nyílt Európa-bajnokságot nyert, míg junior válogatottunk történelme során először ért fel a csúcsra. A debreceni, hazai rendezésű világbajnokságon szintén végig megállíthatatlannak bizonyultak fiataljaink. Idehaza a versenyeztetés tehát jól működik, a képzéssel kapcsolatban pedig állandó programokkal jelentkezik a Magyar Kézilabda Szövetség. Egyesületi szinten bővül az utánpótlás létszáma, a rendszernek köszönhetően a klubok jobban érdekeltek a magasabb tagsági szám elérésében, a sportág pedig több forrással is rendelkezik. A kérdés az, hogy mit tehetnek az NB 1/B-ben vitézkedő egyesületek a nevelésben, és mi a feladata a Haladásnak a szombathelyi utánpótlásban? Mit tud nyújtani az zöld-fehér egyesület az érdeklődők számára?
A gyermektáborok, utánpótlás tornák és edzőtáborok fontos pillérei a kézinek
A Haladásban a fő irányvonal a hagyományokhoz mérten a versenysport, ám valamennyi fiatal kézilabdázók várunk, akik az élményeket, a csapatszellemet és a játékkal való megismerkedést szeretnék kipróbálni. Egyesületünk célja, hogy állandó lehetőségeket biztosítson fiatal játékosaink számára, ezért az utánpótlás korosztályoknak lelkes csapatunk folyamatosan kisebbfajta tornákkal kedveskedik. A cél, hogy valamennyi leány élvezze a kézilabdát meccsszituációban, és folyamatosan sansza legyen kipróbálni az edzéseken tanultakat. Utánpótlás tornák megrendezésében az egyik legaktívabb egyesület vagyunk. A szakmai nevelés és a modern környezet ma már kéz a kézben jár egymással. Pazar kialakítású csarnokban, minőségi edzéslehetőséggel várjuk a mozogni vágyókat. Nem lehet elsiklani az infrastrukturális körülmények, a modern lehetőségek mellett sem. A szülői döntések határmezsgyéjén a szakmai oktatással párhuzamosan nagy szerepet játszanak a sportág kívánalmainak minden szempontból megfelelő feltételek is. A gyermekeknek biztosítani kell mindent, ami igazán előremutató, és hiánypótló. Frissen épült Sportkomplexumunkban az edzés körülményei, a mérkőzések hangulata illetve a kiszolgáló létesítmények is „ötcsillagosak”, igazi vágyálma minden fiatalnak a mozgás egy ilyen helyen. Egy 100 éves egyesületnek nem is lehet más a célja, mint kitárni kapuit a szombathelyi és környékbeli gyerekek előtt. A szakmai stábbal szemben feltétel, hogy az edzők állandóan képezzék magukat, ismerjék a sportág naprakész történéseit, és maguk is aktív megfigyelőként vegyenek részt élvonalbeli mérkőzéseken, nemzetközi jelentőségű összecsapásokon. A nevelési és pedagógiai szabadság jegyében önálló lehetőségekkel bírnak trénereink, ám az utánpótlás koncepciónknak köszönhetően folyamatosan tanácsokat, ajánlásokat kapnak.
Igyekszünk állandó kapcsolattartásra törekedni a szülőkkel, a kiválasztás területén pedig egyaránt megadni a lehetőséget a versenysport iránt, és a hobbi sport iránt érdeklődőknek is. Szeretnénk a környékbeli tehetségekben megtalálni és kiaknázni azt a lehetőséget, amely később a felmenő rendszerben is lehetőséget biztosít nekik a fejlődésre. A fiatal sportolóknak ugyanis a legfontosabb a játéklehetőség, mert a tehetség önmagában nem tud szárba szökkeni. Bátran nyúlunk a fiatalokhoz. A pályán töltött percek pótolhatatlanok, minden bizonnyal ez lesz a kulcsa, hogy az utánpótlásban sikeres sportolók fejlődése töretlen maradjon. Ahhoz, hogy felnőtt korban is megágyazzon a szakma azoknak az eredményeknek, melyek láthatólag már jelen vannak az utánpótlásban, utat kell nyitni a tehetségeknek.