Fotó: © Jurriaan Hoefsmit – Tata Steel Chess Tournament 2022

A 84. Tata Steel Chess szupertornán a norvég világbajnok, Carlsen mögött végzett a második helyen Rapport Richárd. Egyesületünk sakknagymestere, és az azerbajdzsáni, Sahrijar Mamedgyarov is 8 ponttal zárta a versenyt, így holtversenyben szerezték meg a második helyet a 14 fős világelit mezőnyében. A Wijk aan Zee-ben megrendezett tizenhárom fordulós, 2737-es Élő-átlagú viadalon öt mérkőzését nyerte meg egyesületünk kiválósága, a jelenlegi világranglista legjobb magyar sakkozója.

Fotó: © Jurriaan Hoefsmit – Tata Steel Chess Tournament 2022

84. alkalommal rendezték meg Hollandiában január 15. és 30. között a világ egyik legnagyobb presztízsű, élőben játszott szupertornáját, a Tata Steel Chess versenyt. A 25 éves, szombathelyi születésű Rapport Richárd két év kihagyás után vett részt az eseményen, a 13 fordulóból ötöt nyert meg, hat döntetlen és két vereség mellett. Sikeres csatái között a világranglista 4. helyezett amerikai, Fabiano Caruanát bravúros játékkal győzte le, és a címvédő, Jorden Van Foreest sem tudta felülmúlni. A szuperversenyt végül veretlenül, 9.5 ponttal a norvég világbajnok, Carlsen nyerte meg, Rapport Richárd és Sahrijar Mamedgyarov 8 ponttal holtversenyben végeztek a második helyen.

Fotó: © Lennart Ootes – Tata Steel Chess Tournament 2022

Rapport Richárd mérkőzéseinek eredménye a 84. Tata Steel Chess 2022 szupertornán:

11. forduló

Rapport Richárd (2763) - Danyil Dubov (orosz, 2720) 1 - 0 (játék nélkül)

12. forduló

Andrej Jeszipenko (orosz, 2714) - Rapport Richárd (2763) döntetlen

13. forduló

Rapport Richárd (2763) - Anish Giri (holland, 2772) döntetlen

Ricsi jelenleg 2763 ponttal a világranglista 11. helyén áll, a soron következő erőpróbája mindössze öt nap pihenőt követően a 3 tornából álló Grand Prix-sorozat lesz.

A Grand Prix 24 fős mezőnyének tagjai csak két viadalon játszanak, és az összetett pontverseny első két helyezettje jut be a 8 fős világbajnok-jelölti döntőjébe. Tornánként 16 résztvevőt négyes csoportokba osztanak, amelyben oda-visszavágós rendszerben mérik össze tudásukat. Az elődöntőbe a csoportelsők jutnak tovább.

Ricsi a február 4. és 27. között megrendezésre kerülő első, berlini viadalon már asztalhoz ül. A sorsolás után kialakult menetrendje, a B-csoportban a kétszeres kínai olimpiai bajnok, világranglista 3. Ding Liren (2799) vízumproblémája miatt visszalépésre kényszerült, ezért először sötéttel a világranglista 46. helyezett lengyel, Radoslaw Wojtaszekkel (2686) küzd meg, a második játéknapon a 33. helyen álló orosz, Vlagyimir Fedoszejevvel (2704) szemben világos lesz, majd az 55. helyen lévő, szintén orosz, Grigorij Oparine (2681) elleni partijával zárja az első kört.

Ricsi második tornáján, a versenysorozat következő állomásán, Belgrádban ül asztalhoz február 28. és március 14. között. Érdekesség, hogy jelenleg itt élnek feleségével, reméljük a hazai pálya előnyt hozhat neki.

Minden torna összdíjazása 150 ezer euró (53.1 millió forint), a győztes 24 ezer euróval (8.5 millió forint) lesz gazdagabb.